Kiráz a hideg ha…
Csúfolódásról, kiközösítésről van szó.
Egyre többet hallom a sportolóimtól, hogy bántják egymást a gyerekek, szavakkal.
De a verbálisan bántalmazott fiatalok lelkén ezek mélységesen negatív hatásokat tudnak kiváltani. Nem beszélve a teljesítményük romlásáról vagy a későbbi szociális nehézségekről.
Együtt erősebbek.
Jellemző hogy a csoportba összeverbuválódott fiatalok bántanak egy – egy társukat a csapatban/ osztályban.
Együtt erősebbek… de jellemző az is, ha ebből magból kiválik egy két ember, már kevésbé pécéznek ki “gyengébbeket” maguknak a többiek.
Kinek a feladata ezt megállítani?
Edzőké? Szülőké?

Nehéz állást foglalni ebben, hiszen mindig mindennek két oldala van. De azt az egyet biztosan tudom és látom, hogy kimondottan nagy hiba hagyni ezt, mondván majd lerendezik, mert mire lehet odajutnak, a bántalmazott fiatalban már olyan mély sebeket hagy, hogy sok idő lehet mire ezt leküzdi. Olyan lelki frusztrációk léphetnek fel, amiket akár felnőtt korban is cipelhet.
Kiemelném, hogy a sportteljesítmény, az önbizalom megléte, bátorság, a sportolóban rejlő potenciál abszolút függ ezektől a “külső zavaró tényezőktől”!
Mit tehetünk ilyenkor?
(Sz)= szülőként
(E)=edzőként
- Jelezni lehet az edzőknek (Sz)
- Beszélgetni otthon a gyermekkel (Sz, E)
- Sport coaching beszélgetések
- Jelezni a másik fél szüleinek (Sz,E)
- Közbelépni (E)
- Csoportosan segítő szakember közreműködésével, építeni a csapategységet. (Team coaching) (E+vezetők)
A sport coaching üléseken a 100% -os figyelem egy szakembertől, nagy segítség megnyitni a fiatalokat, és azzal, hogy ezeket a sérelmeket elmondják/ előjön – már tud oldódni a belső feszültség. Ha megbirkózik a felismeréssel, könyebb megtalálni a megoldást.
Ezáltal mindamellett, hogy önismeretre tesznek szert, sokkal jobban tudjak majd kezelni a jövőben az ilyen vagy ehhez hasonló konfliktusokat.
Sajnos megoldódni nem garancia, hogy meg fog, hiszen a másikon (sajnos) nem tudunk dolgozni, de a saját hozzáállásunkon igen! Önmagán dolgozni a sportolónak ma már igazán fontos és elengedhetetlen!
De érdemes azt az oldalt is megvizsgálni, hogy miért van az , hogy bántják egymást az emberek?!
Milyen példákat hoznak/ látnak?
Miért nincs elfogadás?
Milyen nehézségeket cipel az, aki a másikat bántja?
Miért hiszik azt, hogy aki más ( máshogy néz ki, máshogy beszél stb.) az rossz vagy gyenge?
Ha ezen az oldalon áll az illető ( bántalmazó), szintén megoldás mentális területen dolgoznia önmagán.
Nem tartozik ide az, amikor egy győzni akaró esetleg a meccs / verseny hevébe ingerültebben szól a társához! Az nem szándékos bántás, persze itt is vannak határok, és határsértők!
/ erre is érdemes tudatosan figyelnie az edzőnek/
Sokat segíthetnek az otthoni beszélgetések a családban is, még akkor is ha a gyermekünk egyik félhez sem tartozik ( bántalmazott/ bántalmazó), mert véleményem szerint nem kell szemet hunyni ezek az esetek felett senkinek.
Jó dolog, ha kiállunk egymásért, és ha valami nem helyes, annak hangot adunk!
Barján Bianka
Sport Coach